2014
Arfik mały i duży
Projekt artystyczny dofinansowany przez Miasto Szczecin

Przyjdź, posłuchaj! Przyjdź i zobacz!

Co? Kiedy? Gdzie?
"Okrągłe historyjki" 09.04.2014 Scena Arfika
"Szczecin ładnie brzmi" 18.04.2014 S-1 Radio Szczecin
"Tam i... z potworem" 18.05.2014 S-1 Radio Szczecin
"Słuchowisko Arfika" 01.06.2014 Radio Szczecin
"Kostka Cukru" 15.06.2014 Scena Arfika
"Arfik TV" 01.07-15.08.2014 Szczecin
"Arfik Prezent" 22.08.2014 Scena Arfika


1. OKRĄGŁE HISTORYJKI – program artystyczny najmłodszych, początkujących artystów grupy Arfik. Dzieci w wieku 7-10 lat śpiewają z towarzyszeniem instrumentów – żywej muzyki. Poznają sztukę improwizacji, brzmienie strun i klawiszy; własnymi głosami i gestami tworzą spektakl. Piosenki uzupełniają inscenizacje teatralne, recytacje i zabawa słowami. Słowo-klucz, czyli "kółko", swoją wieloznacznością prowadzi dzieci przez sześć krain. Koło samochodowe, koło ratunkowe, talerz, słońce, okrągłe owoce i psia zabawka frisbee – to symbole dziecięcych światów, które odwiedzą widzowie „Okrągłych historyjek”. Kółko jest tu także czymś co łączy, pozwala przemieszczać się i działać, twórczo wykorzystywać znane zagadnienia.|

2. SZCZECIN - ŁADNIE BRZMI – piosenki do wierszy szczecińskiego poety Marka Maja w nowych muzycznych opracowaniach na zespół akustyczny i kwartet smyczkowy. To rozwinięcie projektu artystycznego "Wiem Jak Nie Jest, czyli Leoszewski Majem". Tym razem do zespołu Ryszarda Leoszewskiego (gitara, śpiew), dołączają: Krzysztof Baranowski (akordeon), Krzysztof Ciesielski (kontrabas), Marian Mazurek (gitara klasyczna), Lech Grochala (instrumenty perkusyjne) oraz kwartet smyczkowy Filharmonii Szczecińskiej - VIGOROSO w składzie:
Ewa Pukos (I skrzypce),
Olga Rozmus (II skrzypce),
Izabela Joniec (altówka),
Maja Nizińska (wiolonczela).
Do podstawowego składu instrumentalnego dołącza kwartet smyczkowy, stąd nowe brzmienia, nowe, świeże pomysły aranżacyjne, które są zapowiedzią niespotykanych wcześniej wrażeń. 14 kompozycji, zróżnicowanych w warstwie muzycznej, precyzyjnie i swobodnie skojarzonych z niebanalnymi, refleksyjnymi tekstami zabrzmią na scenie Studia koncertowego S-1 Radia Szczecin. Koncert będzie emitowany na antenie radiowej i transmitowany w internecie.

3. TAM I… Z POTWOREM – spektakl w wykonaniu starszej części grupy Arfik, przeznaczony dla widzów w wieku 10 – 15 lat. Przedstawienie ma za zadanie skłonić widza do podjęcia trudnej i ciekawej wędrówki w poszukiwaniu niezwykłych cech charakteru i osobowości drugiego człowieka. Spektakl jest pochwałą różnorodności, inności, niebanalności. Odwaga bycia sobą i otwartość na tę odwagę czynią życie pełnym i ciekawym – o tym mówią wszystkie piosenki przedstawienia. Utwory są grane i śpiewane na żywo, przez młodzież z Arfika i grupę dorosłych muzyków na co dzień grających w zespołach Sklep z Ptasimi Piórami i Trio Smyczkowym MUSSO. Koncert emitowany na antenie radiowej i transmitowany w internecie.

4. SŁUCHOWISKO ARFIKA – realizacja radiowej wersji spektaklu "Miniatury bajkowe", prezent od Arfika na Dzień Dziecka dla słuchaczy radia. Rodzinne, autorskie bajki w wykonaniu przedstawicieli kilku pokoleń Arfika: z rolami zmierzą się mali artyści, dorośli absolwenci zespołu i instruktorzy/autorzy. Każda z pięciu scenek, to osobna fabuła literacka, z satyryczną zapowiedzią i dwiema piosenkami. Wiele efektów dźwiękowych to także dzieło Arfika – często pomysły i wykonania samych dzieci. Bajki są przewrotnym odniesieniem do schematów i standardów wykorzystywanych w spektaklach przeznaczonych dla dzieci. Czarny humor i zaskakujące interpretacje pozwolą słuchaczom odkrywczo pomyśleć o zwyczajnych, codziennych zjawiskach i sytuacjach. Emisja słuchowiska przewidziana jest 1 czerwca po południu na antenie Radia Szczecin.

5. KOSTKA CUKRU – spektakl teatralno - kabaretowy w wykonaniu młodzieży z grupy Arfik; przeznaczony dla widzów powyżej 15 roku życia. Jest to przegląd najczęściej spotykanych gaf i wpadek, zdarzających się człowiekowi w najważniejszych momentach życia. Widzowie obserwują sytuacje, gdy po wielkich przygotowaniach, jakiś pechowy drobiazg powoduje lawinę nieprzewidzianych konsekwencji. Z pobłażaniem, troską i wyrozumiałością, bohaterowie przedstawienia pochylają się w swoich piosenkach nad niedoskonałością ludzkiej natury. Przekonują, że w sumie "jak nie będzie tak, to będzie inaczej" – a najważniejsze, to kochać się i lubić i nie planować zbyt wiele. Zaskakujące puenty i konfrontacje prowadzą do nietypowych zabawnych rozwiązań trudnych sytuacji życiowych. Równocześnie spektakl pokazuje arfikową filozofię i radość życia, a także trwałość artystyczną grupy: wszyscy dorośli dziś aktorzy zaczynali śpiewać w zespole, jako 7 letnie dzieci i zostali w nim, skłaniając autorów do rozszerzania i tworzenia nowego repertuaru i poruszanych na scenie tematów.

6. ARFIK-TV – nagranie i realizacja trzech przebojów grupy artystycznej Arfik w formie filmików – teledysków ze Szczecinem w roli głównej, w ulubionych przez dzieci i wskazanych przez nie miejscach w Szczecinie (m.in.: Różanka, Muzeum Techniki i Komunikacji, kino Pionier, Park Kasprowicza, Nadodrzańskie Bulwary). Przewidziany jest konkurs na portalach internetowych (arfik.art.pl, szczecinczyta.pl, profile facebook, YouTube), w którym oglądający będą podążać śladem Arfika, samodzielnie rozpoznając i nazywając poszczególne miejsca i przysyłając własne zdjęcia, nagradzani płytami zespołu. Gotowe teledyski będą umieszczone na stronach i portalach internetowych.

7. ARFIK PREZENT - prezentacja fotografii, slajdów i teledysków zrealizowanych podczas trwania projektu, w celu dania szansy odbiorcom, którzy z różnych powodów nie wzięli udziału we wcześniejszych odsłonach projektu, możliwości podziękowania wszystkim zaangażowanym, towarzyszącym i zainteresowanym osobom oraz wspólnego podsumowania planowany jest pokaz foto-wideo, ilustrujący przebieg projektu na różnych jego etapach.

powrót na górę strony

 

© Grupa Artystyczna Arfik. Wszystkie prawa zastrzeżone.    |    Strona znajduje się na serwerze MediumArt