Z pamiętnika Arfika

Grupa Artystyczna "Arfik" powstała w 1987 roku w Szczecinie. W zespole śpiewają dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Twórcą grupy jest Ryszard Leoszewski - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Jest to również kompozytor większości utworów Arfika.

Nazwa: ARFIK - to polski odpowiednik terminu muzycznego: arpeggio. Arpeggio - to ozdobny sposób grania akordów. Nie szarpie się kilku strun (lub nie uderza kilku klawiszy) równocześnie, lecz szybko po kolei, zaczynając od dźwięku dolnego.

Zespół Arfik występował w różnych miastach Polski, a także w Niemczech, Norwegii, Danii, na Łotwie i we Francji. Arfik jest laureatem wielu festiwali: estradowych, teatralnych i chóralnych. Grupa nagrała około 100 piosenek, które zostały wydane na płycie analogowej, kasetach i płytach CD.

Arfik tworzył też własną audycję radiową oraz cykliczny program telewizyjny "Drynda"

Bardzo dużym powodzeniem cieszył się cykl "Poranków z Arfikiem", organizowany wspólnie ze Szczecińską Filharmonią. Raz w miesiącu całe rodziny wybierały się na "Poranek", aby spotkać się ze znanymi i lubianymi artystami, poznać budowę i brzmienie różnych instrumentów i pośpiewać razem z Arfikiem.

Od wielu lat "Arfik" przygotowuje widowiska muzyczne. Były już m.in. "Czereśniowe kolczyki" (premiera: Teatr Lalek "Pleciuga" - Szczecin 1995), "Po to jest morze" (premiera: Teatr Współczesny - Szczecin 1998) oraz "Bajka, która nam się należy" i "Szukamy przyjaciół po świecie" . Ostatnie spektakle miały swoje premiery w 2001 i 2002 roku w Centrum Kultury TEATR w Grudziądzu, przy okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej. Oba też zdobyły tytuły laureatów.

W kwietniu 2001 roku "Arfik" reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Kalundborg w Danii a w czerwcu 2003 roku występował w Malmö podczas obchodów Roku Polskiego w Szwecji.

Rok 2004, to koncerty w Niemczech (Saarbrücken) i Francji (Paryż, Lille). Sezon 2005 Arfik rozpoczął premierą spektaklu "Miniatury bajkowe", za który na Festiwalach Twórczości Dziecięcej w Bydgoszczy i Grudziądzu zdobył dwie główne nagrody. Były też kolejne wyjazdy do Niemiec. W ramach "Roku Polskiego w Niemczech" Arfik koncertował w Hanowerze, Mannheim, Keiserslautern, Saarbrücken, a w Biberach uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu "Eurotreff- Musik".

23 kwietnia 2006 roku, w Filharmonii Szczecińskiej odbył się koncert grupy Arfik z Młodzieżową Orkiestrą z Lille. Był to finał projektu "OD MUZYKI DO PRZYJAŹNI - DE LA MUSIQUE À L’AMITIÉ", zrealizowanego przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu Młodzież i pomocy Miasta Szczecin. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Arfika. Były też bardzo ciepłe, czerwcowe koncerty na Rynku Głównym w Krakowie.

2007 odjąć 1987 to się równa 20 - tyle lat skończył wówczas Arfik. Z tej okazji bardzo uroczyście i jubileuszowo w Filharmonii Szczecińskiej 30 września o godz. 17.00. W programie najnowsze widowisko "Kraina Rodzina" (nagrodzone głównymi nagrodami na Festiwalach Twórczości Dziecięcej w Choszcznie i Grudziądzu), Kostka Cukru z piosenkami kabaretowymi oraz promocja płyty "The Best of Arfik".

Rok 2008 zaczęliśmy od koncertowego wyjazdu do pięknej Lubeki w Niemczech, później były jeszcze koncerty w Hanowerze i Wrocławiu. Wspólnie z Polskim Radiem Szczecin nagraliśmy nową płytę CD "Miniatury bajkowe". To adaptacja radiowa naszego spektaklu muzycznego, zrealizowanego w pięciu pogodnych historyjkach. Trzeba też odnotować fakt, że dwie arfikowe piosenki znalazły się w czteropłytowym albumie "The Best Kids… Ever", uznawanym za zestaw ponadczasowych dziecięcych przebojów. Zdążyliśmy również z premierą widowiska "Śnieg w kieszeni".

W 2009 roku Arfik zdobył Główną Nagrodę i Wyróżnienie indywidualne w kategorii "najlepsza aktorka" na Festiwalu Teatralnym "Brombolandia" w Warszawie. To wszystko za brawurowe wykonanie spektaklu "Miniatury bajkowe".

Rok 2010 - Mamy swoją siedzibę! Małą, ale własną. Możemy bez przeszkód robić próby, organizować kameralne koncerty, wieszać na ścianach swoje plakaty, a na półkach gromadzić niezbędne sprzęty i rekwizyty (a jak jest miejsce, to i... zbędne rupiecie). Co prawda, cały czas myślimy na jak długo to miejsce i czy znów nie trzeba się będzie przeprowadzać, ale robimy swoje.

Rok 2012 - Jubileusz w Operze.
Z piosenką i dobrym słowem w ustach, z tańcem w nogach, z radością w głowach świętował Arfik swoje 25. urodziny. 7 października 2012 r. w Operze na Zamku wreszcie zabrzmiał ten najważniejszy jubileuszowy koncert. Było sentymentalnie i poetycko, było przebojowo i teatralnie. Wypełniona po brzegi widownia poznała muzyczną historię ewolucji w wersji Arfika. Prawdziwą gratką dla miłośników zespołu okazały się piosenki niemal zapomniane, nie utrwalone na płytach. Dostały drugie życie – nowe inscenizacje i zeskakujące interpretacje. Świetnie uzupełniały się z tymi najnowszymi, prowadząc widzów od upiornych strzyg do łagodnego anioła, od trójkątnej bajki do mechanicznej koparki, od smętnych dorosłych do zbuntowanych dziewczynek. Nad wszystkim czuwał oczywiście arfikowy chomik – więc było pozytywnie!

Kwieciste stroje: sukienki i spodnie, chłopaki w szalonych fioletach, kwiaty we włosach dziewczyn: to też tworzyło urodzinową atmosferę koncertu.

Wielka scena Opery z trudem zmieściła wszystkich arfikowych wokalistów (- stki!) w wieku od 5 do 34 lat!

Urodziny dosłodził olbrzymi tort od Opery i wieńce z cukierków zawieszone na szyjach RL i BS przez wiernych fanów: Natalkę i Krzysia.

Jubileuszowe atrakcje nie kończyły się na scenie – tak, moi drodzy, to co przypomina kolorową bombonierkę, jest w rzeczywistości pięknie wydanym albumem Arfika. 25 lat na 25 kartkach pełnych zdjęć, anegdot, powiedzonek, nut i rysunków.

I na deser – nowa płyta Arfika czyli "Piosenki ze śniegu" - a na niej utrwalone świąteczne i zimowe przeboje szczecińskiej grupy. Dzięki albumowi i płycie można było przydłużyć te urodziny i nawet zabrać je do domu, powtarzając jubileuszowe przesłanie Arfika:

"Zużywajcie całą energię na chwalenie, przytulenie, upewnianie, że kochacie!
Niczego pilniejszego do zrobienia nie macie! ..."

Ot, i cała filozofia...

powrót na górę strony

 

© Grupa Artystyczna Arfik. Wszystkie prawa zastrzeżone.    |    Strona znajduje się na serwerze MediumArt