Do czego dorośli dorośli

Ryszard Leoszewski

Jest pedagogiem, kompozytorem, piosenkarzem, autorem tekstów, twórcą audycji radiowych i telewizyjnych. Ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie ze specjalnością nauczanie początkowe.

W 1978 roku założył zespół muzyczny „Sklep z Ptasimi Piórami”, wielokrotnie nagradzany na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, do tej pory należy do czołówki wykonawców nurtu piosenki autorskiej.

Od początku swojej artystycznej działalności związany jest także z teatrem. Był twórcą muzyki do spektakli Teatru Studio Zet, Teatru Kana (laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu) i Szczecińskiego Teatru Pantomimy.

Ryszard Leoszewski może się także poszczycić wspólnymi występami z artystami tej klasy, co Rick Wakeman – pianista legendarnej grupy YES, czy Bobby McFerrin uważany za najlepszego wokalistę jazzowego.

Na płycie „Gitarą i piórem”, wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia, znalazła się jego pieśń „Ochroń nas Boże” do tekstu wybitnego polskiego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego.

W 1987 roku, łącząc swoją pasję muzyczną i pedagogiczną, tworzy grupę artystyczną „ARFIK”.

W 1999 roku został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki RP odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2002 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. Jako jeden z nielicznych artystów szczecińskich, jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W 2004 roku za propagowanie dobrego imienia Szczecina i tworzenie jego kulturalnego wizerunku w kraju i za granicą poprzez osiągnięcia zespołów „Arfik" i „Sklep z ptasimi piórami" został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina.

W listopadzie 2012 roku otrzymał medal „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”, nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Barbara Stenka

Szczecińska poetka, pisarka.

Od 1996 roku pracuje z grupą artystyczną Arfik i teatrem "Kostka Cukru". Współpracuje literacko z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami, Akademią Rozrywki Radiowej Trójki, programem TV Budzik, Teatrem Muzycznym w Gdyni; pisze dla dzieci i dorosłych. Są to głównie słowa piosenek i scenariusze widowisk teatralnych, libretta musicali. Także instruktorka, autorka choreografii i inscenizacji.

Autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Laureatka nagród literackich:
- pierwszej i drugiej - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w Warszawie, konkurs poetycki im. J. Brzechwy.
- grand prix w konkursie poetyckim Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
- wyróżnienie w konkursie poetyckim Radia Łódź
- pierwsza nagroda w II Konkursie Literackim im. A. Lindgren zorganizowanym przez warszawską Fundację ABC XXI, a także wyróżnienie sekcji IBBY - "Książka roku". "Masło przygodowe" jest wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Wyróżnione nagrodą IBBY.

Wiersze Stenki, przeznaczone dla dorosłych czytelników publikowano cyklicznie w "Szpilkach" i "Przekroju".

Piosenki z tekstami Stenki zostały wydane na wielu płytach: Sklepu z Ptasimi Piórami, grupy artystycznej Arfik, Pana Tenorka, Beaty Andrzejewskiej, dvd spektaklu "Okno mistrza świata" (Teatr Muzyczny w Gdyni) i in.
 

 

Magda Melnicka-Sypko

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (Wydział Teorii Muzyki, Kompozycji i Rytmiki). Od 1993 roku, odkąd mieszka w Szczecinie, z powodzeniem wprowadza w świat muzyki dzieci w przedszkolach i szkołach. Jest też kompozytorką piosenek dla przedszkolaków oraz muzyki do spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z grupą teatralną Prolog, Szczecińskim Teatrem Kameralnym i kabaretową sceną Teatru Polskiego. Jej pasją jest taniec (klasa "D" w tańcu towarzyskim, podstawowy kurs flamenco), a marzeniem pozostaje poznanie tańców wschodu. Z "Arfikiem" początkowo związana przez córki, by od 2002 prowadzić z zespołem zajęcia wokalne i taneczne.

 

 

Marta Koniarska

Jest magistrem sztuki, ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Edukacji Muzycznej, Uniwersytet Szczeciński (Katedra Edukacji Muzycznej) i Wydział Wokalny Szkoły Muzycznej II stopnia pod kierunkiem Mirosława Kosińskiego. A od 2005 roku pod kierunkiem pani Marty arfikowe dzieci doskonalą swoje umiejętności wokalne. Kształcą słuch muzyczny, ćwiczą emisję głosu, dykcję i uczą się podstawowych zasad muzyki. Zanim zaśpiewają czysto i wyraźnie tekst i melodię piosenki, muszą wiele, wiele razy powtarzać śpiewająco "ma-me-mi-mo-mu" , "tra-tre-tri-tro-tru"...

 

 


Irena Błońska

W szkole podstawowej uczęszczała do ogniska baletowego i uczyła się grać na akordeonie. W szkole średniej zainteresowała się tańcem towarzyskim, a później pantomimą. Przez prawie dziesięć lat związana była z Teatrem Pantomimy Politechniki Szczecińskiej. Brała udział w wielu spektaklach, prezentowanych zarówno w Polsce, jak i w Danii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii. W 1988 roku zdobyła uprawnienia do wykonywania zawodu mima. Ukoronowaniem jej pracy w teatrze był autorski spektakl "Ona" według powieści Wiktora Hugo „Nędznicy”. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego ze specjalnością – Pedagogika Wczesnoszkolna. Z „Arfikiem” współpracowała od 1993 przez ponad 10 lat.

 

 

Dariusz Kabaciński

Znakomity muzyk i reżyser dźwięku. Kompozytor piosenek i muzyki filmowej. Przez wiele lat kierował Studiem Nagrań Polskiego Radia Szczecin. Przyczynił się do nagrania płyt wielu znanych chórów, orkiestr, a także solistów i zespołów jazzowych i rockowych. Prawie każdy utwór Arfika, aranżacja, instrumentacja, solówka gitarowa, to jego dzieło. Pan Darek jest z nami od początku, a nawet jeszcze wcześniej.

 

Danuta Dąbrowska-Wojciechowska

Malarka, grafik. Absolwentka PWSSP w Poznaniu. Specjalizuje się w grafice wystawienniczej i projektowej. Na stałe, jako scenograf, współpracuje z Telewizją Polską. Brała udział w wielu wystawach krajowych, a także we Francji, Niemczech, Szwecji. Jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie. A co najważniejsze zaprojektowała najpiękniejsze plakaty i okładki arfikowych płyt.

 

Jarosław Kociuba

Człowiek wielu profesji. Prawnik, pisarz (autor m.in. przewodników po Szczecinie i Pomorzu - ten ostatni nagrodzony w 2013 roku Wyróżnieniem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, współpracownik Magazynu Miłośników Szczecina "Szczeciner"), fotograf-amator. Miłośnik kotów - sam posiada jeden rudo-nie wiadomo jaki egzemplarz z prawdziwie kocim charakterkiem.

Z "Arfikiem" współpracuje od 2001 roku - stworzył i opiekuje się stroną internetową zespołu. Opracował także stronę dotyczącą Arfikowego projektu "Od muzyki do przyjaźni" (2006) oraz stronę jubileuszową z okazji 25-lecia zespołu (2012).


powrót na górę strony

 

© Grupa Artystyczna Arfik. Wszystkie prawa zastrzeżone.    |    Strona znajduje się na serwerze MediumArt